wtorek, 18 września 2012

Kongres Obywatel Senior
W Chorzowie od 17-19 września trwa Kongres Obywatel Senior, którego głównym pomysłodawcą i organizatorem jest działająca tam Parkowa Akademia Wolontariatu. W dobie starzenia się społeczeństw i wydłużania wieku emerytalnego jest to świetna inicjatywa, aby sygnalizować problemy seniorów, ale także ludzi młodych zwłaszcza na rynku pracy.
Drogie blogerki, jesteście głównie młodymi dziewczętami, jednak musimy sobie uświadomić, że seniorem będzie  każdy. Natomiast jakość życia w tym okresie w znaczącej mierze będzie zależała od nas samych i na tę jakość życia pracujemy już w młodości.
Z ogromną przyjemnością patrzyłam na starsze Panie, które na Kongres do Parku Śląskiego przyjechały na rowerach, z werwą i zapałem prawie nastolatek. Przepięknie wyglądały też hostessy - wolontariuszki, rekrutujące się Z Parkowej Akademii Wolontariatu, które z ogromnym profesjonalizmem obsługiwały Kongres. 
Rok 2012 jest Europejskim  Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Jest też to doskonała okazja aby zwrócić uwagę, że w ramach solidarności pokoleń musimy się wspierać, dostrzegać swoje  wady i zalety oraz uczyć się od siebie. Oczywiście na inauguracji było wielu polityków i decydentów – to również okazja aby ich zainteresować bliżej nie tylko problemami, ale przede wszystkim podejmowaniem konkretnych działań do tworzenia warunków sprzyjających aktywności osób starszych oraz  wzmacnianiu solidarności międzypokoleniowej. 
Mnie najbardziej ujęło wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Pani Prof. Ireny Lipowicz, która zauważyła, że starszy człowiek jest pełnoprawnym obywatelem, a ludzie ci przez cierpliwość, pokorę, spokój, za rzadko podnoszą głowę w obronie swoich praw. Zdarza się, że są ciągle gorzej traktowani u lekarza czy w urzędzie. Pani Profesor podkreśliła również, że w Stanach Zjednoczonych ludzie po 55 roku życia zakładają więcej firm niż młodzi ludzie.

Kongresowi oprócz wielu ciekawych imprez towarzyszyła wystawa  "I Ty będziesz seniorem", gdzie na zdjęciach zostały pokazane znane i lubiane twarze teraz i za lat …30. Wystawa tę można zobaczyć także w  Internecie. Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich


  
Panel dyskusyjny „Starzenie się – wyzwania" Panel: Senior + młody na rynku pracy = wrogowie czy partnerzy w świetle wyników Bilansu Kapitału LudzkiegoWystawa " I ty będziesz seniorem" Hostessy - wolontariuszki z Parkowej Akademii Wolontariatu

Panel dyskusyjny Senior + młody na rynku pracy = wrogowie czy partnerzy w świetle wyników Bilansu Kapitału Ludzkiego:
http://bankier.tv/mlodzi-kontra-seniorzy-na-rynku-pracy-11800.html

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy komentarz i odwiedziny. Możesz również zapraszać mnie na swojego bloga (nie uważam, że jest to coś niestosownego). :)
Zapraszam Cię również do witryny obserwatorów. To jest w końcu blog więc bloguj lecz się nie blokuj :)