poniedziałek, 10 marca 2014

Vital Forum - moja refleksja z pierwszego dnia









Zainspirowana wspaniałym jedzeniem w hotelu Westin, rozpocznę od zdrowych, przekąsek, przystawek, które można zjeść nawet na śniadanie, deser, zabrać do pracy…
W roli głównej granat, który jest dodatkiem do musu z kiwi i przekąski z pomarańczy, banana i ananasa.

Mus z kiwi

Składniki:
  • 2-3 kiwi
  • łyżeczka soku z limonki lub cytryny
  • ziarna granatu

Jak to zrobić?
- obierz kiwi, lekko zblenduj lub dobrze rozgnieć widelcem, dodaj sok z limonki i ziarna granatu





Owocowy mix

Składniki:
  • pomarańcza
  • 1-2 plastry świeżego lub z puszki ananasa
  • 1 mały banan
  • sok z ½ limonki
  • łyżeczka siemienia lnianego
  • gałązka mięty
  • ziarna granatu

Jak to zrobić?
- obierz owoce, pokrój w cząstki, dodaj sok z limonki, wtedy banan nie ściemnieje
- posyp siemieniem lnianym i ziarnami granatu, dodaj listki mięty










Krótka relacja i refleksja z pierwszego dnia Vital Forum


Blok II - ZDROWOTNE ZMORY POLEK


Serce nie sługa – czyli killer wychodzi z ukrycia
Choroby układu krążenia i sercowo -naczyniowe zbierają w Polsce duże żniwo, rocznie umiera na nie 82 tys. mężczyzn i 91 tys. kobiet. Smutna prawda jest taka, że zaczyna chorować coraz więcej dzieci, które mają podwyższony cholesterol, a to głównie za sprawą złego odżywiania.
Podkreślić należy, że znacząco podniósł się poziom polskiej kardiochirurgii jednak to wcale nie przełożyło się na zdrowie Polaków. Nie ma w tym obszarze systemowych rozwiązań i dostępności do specjalistów, natomiast lekarze rodzinni najczęściej bagatelizują problem.

Co możemy zrobić same?
- zwracać uwagę na to co jemy i czym karmimy najbliższych, zwłaszcza dzieci
- ograniczyć cukier, sól, złe tłuszcze
- dbać o utrzymanie prawidłowej wagi ciała
- kontrolować ciśnienie i poziom glukozy
- jeśli palisz – rzuć natychmiast i pamiętaj za swoje zdrowie odpowiadasz sama, więc zrób wszystko co możesz aby lekarze mieli jak najmniej pracy
- profilaktyka przynosi najwięcej korzyści, ale tylko wtedy kiedy przekłada się na działanie







Rak szyjki macicy – dlaczego w Polsce wciąż zbiera śmiertelne żniwo
Ten zabójca rozwija się od 5 – 10 lat i we wczesnym stadium jest prawie zawsze do wyleczenia. W Polsce na raka szyjki macicy umiera co druga kobieta, bowiem jest zdiagnozowana za późno. Dane pokazują, że tylko co 4 kobieta miała robioną cytologię.

Co możemy zrobić same?
- przynajmniej raz w roku wizyta w gabinecie ginekologicznym
- regularna cytologia w certyfikowanych gabinetach
- szczepienia!!! Jak podkreślają lekarze są skuteczne (pomyślmy o naszych córkach)







Po bardzo mądrych i porywających wypowiedziach prof. Violetty Skrzypulec - Plinty (dziekana Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, lekarza ginekologa), rozległy się głosy z sali: Pani profesor na ministra!!!


Kobieta w depresji – gdy smutek odbiera apetyt na życie

Depresja nie jest chorobą duszy jak się powszechnie uważa. Depresja to choroba mózgu i ciała podkreślał prof. Aleksander Araszkiewicz. Najczęściej jest powiązana z innymi dolegliwościami i jest chorobą śmiertelną, bowiem nieleczona kończy się samobójstwem. Chociaż powstał Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, to tak naprawdę nie ma go kto realizować. Wokół depresji narosło wiele mitów i jest to problem tabu i raczej wstydliwy.
Aktorka Katarzyna Kwiatkowska też borykała się z depresją i namawia gorąco wszystkich z tym problemem do udania się do specjalisty. Depresję się leczy tak jak każdą inną poważną chorobę. Choruje na nią coraz więcej kobiet i jest ona jednym z największych powodów zaginięć w Polsce.









Choroby przewlekłe Polek – gdy boli coś więcej niż życie

W tym panelu była mowa o reumatoidalnym zapaleniu stawów, które najczęściej występuje w grupie kobiet 30 – 50 lat. Piszę najczęściej – bo chorują także dzieci. Jest to choroba nieuleczalna, postępująca i często prowadząca do niepełnosprawności. Jeśli już chory zostanie dobrze zdiagnozowany i dobrze zostaną dobrane lekarstwa, to i tak trzeba nauczyć się żyć z bólem.

Wyłaniający się największy pesymizm z dyskusji panelowej, to mała dostępność do reumatologów. Lekarze rodzinni raczej tej choroby nie diagnozują, że względu na niską świadomość. Większość z nich nie miała takiego przedmiotu na studiach!
Pacjenci zazwyczaj leczą się środkami przeciwbólowymi zamiast lekami syntetycznymi i biologicznymi. Zostało podkreślone, że sterydy powinny być podawane do 6 miesięcy, a potem powinny zostać odstawione i zastąpione innymi lekami. Pacjent powinien być pod stałą opieką lekarską, a dostępność do specjalisty jest najczęściej jeden raz na półtora roku.







Moja refleksja:

Świetnie dobrana tematyka paneli. Jestem pełna podziwu co do rygoru czasowego, którego doskonale pilnowali prowadzący dziennikarze. Z tego wszystkiego wyłania się jednak bardzo pesymistyczny obraz funkcjonowania państwa polskiego. Owszem, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że każdy z nas sam odpowiada za swoje zdrowie, stąd też powinien zdrowo się odżywiać, aktywnie żyć, dbać o regularny wysiłek fizyczny, wizyty kontrolne – zwłaszcza kobiety wizyty u ginekologa. Z tym się zgadzam całkowicie. Jednak jeśli już dotkniemy tematu szerzej to wpadamy w czarną dziurę bezradności.

Pierwsze kroki to profilaktyka i edukacja. W tym obszarze dzięki kampaniom społecznym, działalności sektora NGO i sektora samorządowego (dotyczy to tylko niektórych gmin i powiatów), jest coraz lepiej. Żeby były efekty to musi nastąpić działanie i tu wyłania się tragiczny więc obraz funkcjonowania państwa  w obszarze opieki zdrowotnej i zdrowia publicznego. Tę niemoc, błędy, karygodne zaniedbania, podkreślali specjaliści, profesjonalni lekarze, którzy mają z tymi problemami do czynienia w swojej pracy. 
Dlaczego jest tak źle zarządzany ten ważny sektor? Myślę, że coraz bardziej chorą instytucją/organizacją (w takich kategoriach postrzegam funkcjonowanie państwa), coraz gorzej zarządzaną i coraz bardziej zbiurokratyzowaną jest nasza Polska. Ja z roku na rok obserwuję jak zaprzepaszczamy to, co zostało zdobyte i wywalczone po 1989 roku. Jesteśmy/musimy być bardzo zdyscyplinowanymi podatnikami, a w zamian otrzymujemy coraz więcej barier, coraz większy chaos i niemoc ze strony rządzących. Muszę dodać, że nie jestem związana z żadną opcją polityczną.

Kobiety/dziewczyny, dbajmy o siebie i swoich bliskich. Uważam, że zdrowa Polka to zdrowsza rodzina i zdrowsze społeczeństwo. Niech każda z nas się zastanowi co może zrobić dla siebie, aby w przyszłości funkcjonować jako sprawna staruszka. Żadnej z nas przecież nie zależy na długim życiu w chorobie, lecz na cieszeniu się życiem w podeszłym wieku. Dodam więc do motta Kamińskiego trochę swojej refleksji. Dzieciństwo i młodość to czas budowania kapitału zdrowia dla wieku podeszłego i starości, bo chodzi przecież o to, aby dodać życia do lat - a nie lat do życia.




Jutro zapraszam na post z Patrycją Markowską.

Jakie są Wasze recepty na zdrowie, zdrowy styl życia? Proszę o opinie na temat moich przemyśleń (choć napisałam o nich tylko w skrócie).



opublikowano:http://przepis-na-kobiete.pl/Artyku%C5%82y/815/vital-forum-moja-refleksja-z-pierwszego-dnia

22 komentarze:

  1. To wszystko prawda o czym piszesz. Staram się dbać o zdrowie, o to czym się odżywiam, a jednak... Ten tydzień znów upłynie mi na powtórzeniu wszystkich badań... kolejne wizyty... Ach... Przekąski wyglądają smakowicie. Pozdrawiam Cię ciepło!

    OdpowiedzUsuń
  2. świetny post:) bardzo ważna jest profilaktyka i zdrowe odżywianie:)

    OdpowiedzUsuń
  3. fajne podsumowanie, niby rzeczy oczywiste, ale zapominamy o nich w codziennym życiu!

    OdpowiedzUsuń
  4. bardzo fajnę zdjęcia;) przekąski wyglądają meega smakowicie;) zazdoszczę takiego weekendu:)

    OdpowiedzUsuń
  5. dobrze, że sie o tym mówi im więcej tym więcej w naszej głowie zostaje :) i coraz bardziej zwracamy uwagę na to co jemy:) staram się dobrze odżywiać: dużo ryb, mało soli i słodyczy :) Twoje przekąski wyglądają smakowicie :)
    http://lamodalena.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  6. bardzo dobrze, że takie imprezy są organizowane
    dzięki nim kobiety stają się bardziej świadome i mają możliwość dyskusji o ważnych problemach

    myslę, że kiedy jesteśmy młode to mniej zwracamy uwagę na ważne kwestię dbania o siebie nie tylko "wizualnie"
    a przecież zdrowa kobieta to piękna kobieta :)

    OdpowiedzUsuń
  7. OJ! Jak smaczne u Ciebie, uwielbiam....pozdrawiam...potem poczytam, bo teraz bardzo się spieszę...

    OdpowiedzUsuń
  8. Owocowy mix zaskoczył apetycznym wyglądem, akurat jestem przed ... lunchem - nazwijmy to po amerykańsku :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Hola Ava. Dos estupendas recetas las que has puesto. Sanas y ricas. Me encantan todas las frutas que has escogido, kiwi, granada, naranja, plátano. Es un manjar lo que has preparado.
    Muy bueno el reportaje especialmente para las mujeres. Siempre hay que estar atentos porque la enfermedad no avisa. Las revisiones periódicas son fundamentales.
    ¿Eres tú la que sale en la foto sola?
    Saludos

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Thank you for the nice comment. I also like fruits and vegetables. Am I in the picture? Hm :)
      Best regards

      Usuń
  10. Wszystko wygląda bardzo zdrowo i apetycznie. wiosenne uściski

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetny i bardzo przydatny post, a przekąski wyglądają bardzo smakowicie :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Desde MI pequeño rincon te nominamos al premio The versatile blogger awars , enhorabuena visita mi blog y sabras lo que hacer , un saludo.

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetnie, że są takie akcje, które pozwalają uświadomić ludzi. Co do szczepień na raka szyjki macicy, pewnie mało osób się na nie decyduje ze względu na cenę. Poza tym czy one są skuteczne dla wszystkich kobiet czy tylko dla dziewczyn, które są jeszcze dziewicami? Słyszałam, że najlepiej zaszczepić się przed pierwszym razem.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz i odwiedziny. Możesz również zapraszać mnie na swojego bloga (nie uważam, że jest to coś niestosownego). :)
Zapraszam Cię również do witryny obserwatorów. To jest w końcu blog więc bloguj lecz się nie blokuj :)