sobota, 27 lipca 2013

Meandry Odry i wycieczka rowerowa


Graniczne Meandry Odry

Meandry Odry w okolicy Bohumina- fot. Nieznański- WWF Polska

Prowadzone od 1998 roku wspólne działania międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF Polska i gminy Krzyżanowice na rzecz zachowania i objęcia szczególną ochroną meandrów granicznych Odry przyniosły pierwsze efekty. Wojewoda śląski rozporządzeniem nr 78/04 z dnia 29.10.2004 r. objął obszar meandrów szczególną ochroną jako obszar chronionego krajobrazu.
Meandt Odry -fot. Nieznański WWF Polska


Odcinek rzeki Odry z licznymi zakrętami między mostem Bohumin-Chałupki  a ujściem Olzy oraz przylegające do rzeki grunty nadrzeczne, w tym łąki i fragmenty lasów zalewowych, są obszarem o bardzo wysokiej wartości przyrodniczej. Meandry Odry, czyli naturalnie powstające zakola rzeki, które znajdują się na terenie gminy Krzyżanowice między Chałupkami i Zabełkowem są wyjątkowe, ponieważ występuje tu kilka rzadkich zbiorowisk roślinnych chronionych w skali europejskiej. Są to między innymi lasy nadrzeczne z olszą czarną i jesionem, łęgi wierzbowo-topolowe i fragmenty wilgotnych łąk. W okolicach meandrów potwierdzono występowanie ponad 126 gatunków roślin.

 
Zimorodek- fot. Gobrowicz Archiwum WWF
 
 
Jeszcze bardziej interesujące są zwierzęta, które zadomowiły się w okolicy. Można tu spotkać m.in. niezwykle rzadkie motyle: modraszka bagiennego i czerwończyka nieparka a także zagrożone wyginięciem chrząszcze: pachnicę dębową i zgniotka cynobrowego. W okolicznych wodach żyje różanka i piskorz. Na płyciznach rozmnaża się rzadki gatunek żaby - kumak górski. W meandrach żyją także bóbr europejski i wydra rzeczna. Zimorodek buduje tu swoje gniazda w urwistych brzegach rzeki, a sieweczka rzeczna gniazduje na łachach żwiru.

Na Odrze granicznej wciąż żywe są procesy rzeczne takie jak podmywanie brzegów, tworzenie się ławic, wysp żwirowych i starorzeczy, a nawet przerywanie zakrętów rzeki.

 
Meandry Odry - fot. Nieznański WWF
 
 
 
Z uwagi na nadrzeczne siedliska przyrodnicze oraz wyjątkowość żyjących tu zwierząt i roślin, na początku września 2005 roku obszar meandrów Odry został zgłoszony do ochrony w ramach europejskiej sieci Natura 2000 (obszarów o najwyższych wartościach przyrodniczych w Europie). Aby jednak rzeka mogła nadal się rozwijać i tym samym wspierać bogactwo fauny i flory, należy zapewnić jej odpowiednią przestrzeń. Stąd też powstała koncepcja Przestrzeń dla rzeki, która próbuje pogodzić wymagania ochrony przyrody, procesów rzecznych ze współczesnym użytkowaniem doliny


 
 
 
Projekt Przestrzeń dla rzeki realizowany jest od stycznia 2005 roku wspólnie przez WWF Polska, Urząd Gminy Krzyżanowice, fundację Zielonej Ligi oraz Katedrę Botaniki Uniwersytetu Śląskiego. Granice przestrzeni, w której można pozwolić na dalszy przebieg procesów rzecznych respektują potrzeby ochrony przeciwpowodziowej, potrzeby ochrony mostów, dróg i budynków i uwzględniają potrzebę odpowiedniego zabezpieczenia przed erozją dla ochrony takich obiektów. Z drugiej strony zmiany w sposobie zagospodarowania terenów nadrzecznych poprzez wymianę, wykup czy dzierżawę gruntów narażonych na zalewanie i erozję boczną rzeki pozwolą na zmniejszenie strat gospodarczych w przyszłości.


Celem koncepcji jest oddanie rzece dostatecznej przestrzeni dla zachowania ważnych przyrodniczo procesów korytotwórczych (przemieszczania koryta rzeki) z jednoczesnym zachowaniem istniejącej infrastruktury i przy uniknięciu strat majątku właścicieli prywatnych gruntów nadrzecznych. Rozwiązanie to jest stosowane na mniejszych i większych rzekach we Francji, Szwajcarii, Austrii i Niemczech.

W październiku 2006 roku otwarto ścieżkę edukacyjną, utworzoną na obszarze Granicznych meandrów Odry. Przedsięwzięcie to wsparł Urząd Gminy w Krzyżanowicach, Starostwo Powiatowe w Raciborzu oraz fundacja Zielona Liga z Katowic.

Notka pochodzi ze strony internetowej:
 
 
 
... i wycieczka rowerowa w Meandry Olzy
 
 

Szukam czterolistnej kończyny
 


30 komentarzy:

 1. Widoki zapierają dech w piersiach ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne krajobrazy, soczysta zieleń, cudowne:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak tam ładnie. Trasa rowerowa jak marzenie, a widoczki są nie do opisania. Mieszkam nad odrą, choć u mnie jest szeroka i głęboka, ale też często tam jeżdżę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak tam noga?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsze dwa zdjęcia przypominają mi widok na przełom Dunajca.Byłaś tam?

  OdpowiedzUsuń
 6. Jako ze mieszkam nad samą Odrą, ciekawie mi było o niej poczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. love the photos and your blog! Would you like to visit my blog? If you want we can follow each-other by Bloglovin and I'm already following you on Bloglovin' too:) :) cheers!
  Find out my newest post !
  OUTFIT : Geek Tshirt and White Overall !

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne zdjęcia, nie ma jak to blisko przyrody- odpoczywa się świetnie!

  OdpowiedzUsuń
 9. A beautiful place, an interesting project and a beautiful cyclist, what a great combination.

  OdpowiedzUsuń
 10. :) jak bym widziała siebie w kukurydzy:) taka młoda dopiero co zerwana z masełkiem pyszna:)świetnie spędzony dzień:)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...a ja jako mała dziewczyka bawiłam się lalkamii z kukurydzy :)

   Usuń
 11. raz mi sie udalo znalezc 4listna konczynke:P

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniała wycieczka i wspaniałe widoki...pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ładne zdjęcia:) Ciekawa wyprawa:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Polska posiada naprawdę piękne tereny... :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajna wyprawa:))

  OdpowiedzUsuń
 16. Fantastyczna wycieczka:))cudowne widoki:))Pozdrawiam i miłego tygodnia życzę

  OdpowiedzUsuń
 17. Super fotki i widać, że zwiedziłaś sporo pięknych terenów :)

  OdpowiedzUsuń
 18. jak przeczytałam meandry to od razu przypomniały mi się lekcje geografii :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jakie cudne widoki! Zazdroszczę. Rower to jest to. Tak cudownie uwalnia duszę.

  OdpowiedzUsuń
 20. wspaniałe miejsce! a krajobrazy jak z amazonii!
  cudownie!!!
  ♥ ♥ ♥
  pozdrawiam, Ola:*

  OdpowiedzUsuń
 21. Mamy nadzieję, że udało się znaleźć czterolistną koniczynkę ;-). Świetne zdjęcia !

  OdpowiedzUsuń
 22. Wycieczka musiała być genialna, przepiękne widoki i właśnie umieram z zazdrości :((

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz i odwiedziny. Możesz również zapraszać mnie na swojego bloga (nie uważam, że jest to coś niestosownego). :)
Zapraszam Cię również do witryny obserwatorów. To jest w końcu blog więc bloguj lecz się nie blokuj :)